Bästa kaffet är från Cafego.
Tack för alla fina ord om förra inlägget. Det var en känslosamt dygn efter det och jag kände mig helt ärligt överkörd av en bulldoozer då jag inte kunde slappa av och somna och fick inte mycket sömn natten till i går. Men i går kväll var jag så trött så jag gick ut med hundarna tidigt, sen tog jag en lång varm dusch och körde lite hudvårds boost med skäggtrim, ansiktsscrub och shit load av olja och återfuktande produkter.
Jag gjorde morgon kl 06 och kamphundarna har fått sin morgonpromenad. Det är krispigt ute i dag vänner eller nej jag ska fan inte ljuga, det är så fruktansvärt kallt ute så Chanel ville verkligen inte gå någon längre runda, men hon fick tvingas med så de för en rejäl promenad på morgonen. In i värmen , utfodra de små liven och en balja med det bästa kaffet någonsin, Höjhöjdskaffet från Cafego. Hur överlevde jag innan dom?
Det är fredag och denna helgen är fullspäckad och denna fredag har jag sett fram emot sedan förra helgen. Jag ska nämligen träffa min älskade vän Elin för mys. Det blir middag på Pinchos och sen åker vi hem till henne och bara myser och tar igen förlorad tid, skvallrar om livet och det blir nog shit load av skratt som vanligt. Lördag ska jag ut på födelsedagspresents jakt för på söndag är det 2 års kalas. Och självklart ska Mille få en födelsedagspresent som gör att föräldrarna kommer älska oss ännu lite mer.
Semester går mot sitt slut, vilket känns riktigt skönt. Hemmet är mer eller mindre städat från topp till tå, lite kvar att göra men det ska göras när sjömannen kommer hem och jag bara känner att det ska bli så skönt med att jobba igen, vanliga rutiner. Visst det är skönt med semester, men inte helt ensam och springa ute på stan varje dag kan man ju inte heller göra. Eller det kan man , men sen efter det får man nog fan starta ett Onlyfans konto med tanke på inflationen och dagens priser och att man inte har ett toppjobb som gör en ekonomiskt oberoende.
Vad har ni för planer för fredagen och helgen?
No Comments